Progi podatkowe

Okres, w którym składamy rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych praktycznie zawsze wiąże się ze stresem. Jest to czynność, którą większość z nas wykonuje rzadko ? jedynie raz do roku, więc o pomyłkę nietrudno. Żeby zredukować stres warto wybrać biuro rachunkowe w Częstochowiewww.biuro-wk.pl i zlecić wypełnienie dokumentów odpowiednio przeszkolonym profesjonalistom.

Jeśli jednak planujemy samodzielnie wypełnić dokument, zwróćmy uwagę na sposób obliczania należnego podatku. W Polsce bowiem funkcjonują dwa progi podatkowe, mające zastosowanie głównie dla osób, które wykonują w kraju pracę, za którą pobierają wynagrodzenie. Są one uzależnione od wysokości uzyskanego w danym roku przychodu.

Mamy więc do czynienia z progresją podatkową. Za punkt graniczny uznawana jest kwota osiemdziesięciu pięciu tysięcy pięciuset dwudziestu ośmiu złotych. Jeśli więc w danym roku zarobiliśmy 85 528 złotych lub mniej, wówczas podatek wynosi 18 % od tej kwoty obniżony o 556 złotych i 2 grosze.

W przypadku zaś, gdy przekroczyliśmy kwotę 85 528 złotych, wówczas podatek wynosi 14 839 złotych oraz 32 % nadwyżki ponad 85 528 złotych. Warto też zaznaczyć, że w przypadku, gdy osiągnęliśmy bardzo niskie dochody ? na przykład gdy jesteśmy studentami i zajmowaliśmy się jedynie pracą sezonową, możemy liczyć na zwrot podatku. Jest to możliwe gdy osiągniemy sumę przychodów niższą od kwoty wolnej od podatku.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą występuje podatek liniowy w wysokości 19 %.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *